V novi številki Delavske enotnosti št. 11 z dne 06. junija pišemo o:

• Demokratična koalicija za pravičnejšo Evropo
  • Iz kolesja sistema
  • Zadnja plat

Delavska 11 2019Demokratična koalicija za pravičnejšo Evropo

»Demokratične politične stranke, ki oblikujejo novo koalicjo v Evropskem parlamentu, morajo v osrčje vsojega programa vključiti prenovljeno socialno podobo za Evropo, vključno z imenovanjem novega predsednika Evropske komisije in komisarjev,« je po evropskih volitvah sporočil generalni sekretar Evropske konfederacija sindikatov (EKS) Luca Visentini in opozoril, da morajo ob tem temeljiti na »več kot izključitvi nesprejemljivega«. Koalicijo mora boditi v prihodnost usmerjen program za trajnostni gospodarski model, ki temelji na socialni pravičnosti in podnebnih ukrepih.

»Način za ohranjanje demokracije je reševanje temeljnih vzrokov razočarjanja ljdi glede politike. Nova koalicija mora izvajati ukrepe, ki bodo v prihodnosti obnovili upanje in pozitivno spremenili življenje ljudi.«

Iz kolesja sistema

Gozd je eno naših največjih naravnh bogastev. V Sloveniji menda znamo z gozdovi dobro gospodariti. Ali zna ta ista država tako dobro ravnati tudi z ljudmi, ki delajo v držvnih gozdovih, je seveda drugo vprašanje. Postavili smo ga Klemenu Kosmaču, predsendiku Sindikta lesarstva in gozdarstva (SLGS) v družbi Slovenski državni gozdovi.

Sindikat družbe SiDG je v SLGS stopil letos februarja, ko je naš sogovornik prevzel sindikat, prej niso bili povezani v nobeno centralo. Članom smo dali nove pristopne izjave in postali so člani sindikata lesarstva in gozdarstva, dodaja, da so dobili pomoč, ki je niso imeli, pravno na terenu in pri pogajanjih na različnih ravneh.

Sindikat SiDG dela s polno paro, prizna naš sogovornik, in ob rednem delu je to velika obremenitev.

Zadnja plat

»na trgu dela denimo moramo najti rešitev, kako bi ljudi lahko bolj enostavno zaposlili in odpustili. Dobrega delavca ne bo nihče odpustil, seveda pa se vedno najde kdo, ki je – po domače »špilferderber«. Takšnega delavca odpustiti je velik problem, saj je treba iti na sodišče, kjer se zadeva vleče, pa tudi veliko stane.«

(Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh, Dobrega delavca ne bo nihče odpustil; Igor Dernovšek, Dnevnik, 22. maj 2019

Seveda je pomembno, za kakšno »ferderbanje« »šila« gre pri žeji po odpuščanju delavca. Se spet obuja ideja o možnosti odpuščanja zaradi »neujemanja« oziroma brez razloga?