Podčrtano - Kdo bo dal rdeči karton reformam?
Obrazi sindikata -Metka Šprahman - IPC PG Grafika, invalidsko podjetje Gorenja
Zdravje - Zdravje ne sme postati privilegij bogatih
SDPZ - za boljše delovne razmere na Pošti Slovenije
Mladi - Organizirani smo
Vprašali ste, Matija odgovarja
Intervju - Zgled s severa - Karl Heinz Platzer
SOZAK GOES EUROPE - mnogo dragocenih znanj - L. Weber

Delavska enotnost st14 2018

Podčrtano - Kdo bo dal rdeči karton reformam?
Ruse bo po prvenstvu še bolela glava, in to zelo, saj jim je oblast ravno v času  največjih zmag njihovega sicer menda ne ravno perspektivnega moštva z reformo  zvišala davek na dodano vrednost in upokojitveno starost in s predsedniškim  odlokom odpovedala vsa srečanja, ki niso povezana z nogometom.  Nogomet je zelo nevaren šport. Politika naredi še bolj zvite, ljudi še bolj začarane  in otopele. Rusija ni prva, ki je naredila kaj takega. In verjamem, da tudi zadnja ni.  Vladarji se učiji pri "svetlih zgledih" in poskušajo. Če uspe, fino, če ne, bodo pa  kako drugače. Pozornost ljudi je zelo lahko obrniti.  Če ni kruha, naj bo vsaj iger.

Obrazi sindikata -Metka Šprahman - IPC PG Grafika, invalidsko podjetje Gorenja
Dobro je biti sindikalno aktiven, ker imaš možnost opozarjati na nepravilnosti.  Kot sindikalnist imaš dostop do nekaterih ljudi, do katerih kot običajen zaposlen  težko prideš, do vodilnih, strokovnjakov. Več imaš tudi znanja, ker se tudi bolj  zanimaš, če nimaš neke funkcije občiajno kar čakaš, da b kdo drug namesto  tebe rešil problem. Ko pa sprejmeš funkcijo, moraš najprej pri sebi razpčistiti,  ali si za to zrel, ali zmoreš prenesti marsikaj. Imamo srečo, da z vodilnimi dobro  sodelujemo, a če birekla, da se z vsem strinjamo, bi bilo z mano nekaj narobe.  Podjetniška kolektivna pogodba je nekakšno zlato jabolko, ki ga lahko sindikalisti  uporabljamo, da nečlanu dopovemo, zakaj mora biti sindikat. Sindikalnim zaupnikom  pogosto na sejah položim na srce, da naj komunicirajo s člani, da prenesejo vsebino  sestanka med člane in druge zaposlene, da ti čim bolj čutijo, da sindikat dela.  Idealen član dobro govori o sindikatu, ne proti sindikatu.

Zdravje - Zdravje ne sme postati privilegij bogatih
- intervju z izvršno sekretarko ZSSS Lučko Böhm  V košarici obveznega zdravstvenega zavarovanja morajo ostati pravice do celovitega  zdravstvnega varstva s sprejemljivi in varnimi čakalnimi dobami na zdravstvene  storitve. Seveda pa pri tem zdravstvene storitve morajo spreminjati z razvojem tehnik zdravljenja in zdravil. Košarica pa mora biti celovita, ker nizke plače in pokojnine večjemu delu prebivalstva onemogočajo nadstandarna zdravstvena
zavarovanje.

SDPZ - za boljše delovne razmere na Pošti Slovenije

Mladi - Organizirani smo močni Sindikat je med maldimi zagotovopotreben. Če ne bomo sedaj delali na tem, ob odhajanju starejših v pokoj, brez članstva ne bomo ničesar dosegli.

Vprašali ste, Matija odgovarja
Kaj naj delavec stori, če mu delodajalec ne izplača regresa za letni dopust?  Regres za letni dopust mora biti izplačan do 1. julija tekočega leta.  Samo v izjemnih primerih se ta rok lahko podaljša do 1. novembra - nelikvidnost.  Pred sodno izterjavo, ki je lahko dolgotrajna, priporočamo neformalne oblike  pritiska na delodajalca in pogajanja.  Če ni možno doseči dogovora in delodajalec ne plača regresa, ostane delavcu  na boljo prisilna izterjava preko sodnega postopka. Za člane sindikata ta  postopek prezamejo pravniki službe pravne pomoči ZSSS.

Če imate vprašanja s področja delovnega prava ali prava socialne varnosti, ga lahko pošljete na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. Nanj bomo poskušali odgovoriti čimprej.

Intervju - Zgled s severa - Karl Heinz Platzer
Vsebine te akademije se prilagajajo razvoju in spremembam okolja, pa tudi zahtevam in pričakovanjem udeležencev. Dobimo pa temeljit vpogled v ekonomijo, socialo in politiko, pridobimo družbene veščine in veščine za projektno delo in smo deležni usposabljanja na mednarodni rani, kot sem npr. sam preživel mesec dni pri vas v Sloveniji.

SOZAK GOES EUROPE - mnogo dragocenih znanj - L. Weber
Med drugim so nam predstavili izobraževanje zaupnikov za varnost in zdravje  pri delu s pomočjo virutalne realnosti, kjer s pomočjo moderne tehnologije  popeljejo udeležnce v delovn okolje, v katerem morajo prepoznati nevarnosti in  jih odpraviti.  Predstavitev je potekala v oliki tržnice, vsak udeleženc japripravil stojnico  in predstavil organizacijo.  Spoznami smo mnogo zanimivih projektov in različnih pristopov